Sposoby zabezpieczania dokumentów przed fałszerstwem. Niszczarki do dokumentów,

Istnieje wiele sposobów na to, aby zabezpieczyć dokumenty przed ich sfałszowaniem. Technik i metod jest wiele, a to, która z nich zostanie zastosowana, zależy przede wszystkim od rodzaju dokumentu, który ma być chroniony.

Wśród bezpośrednich metod, które stosuje się w celu zabezpieczenia dokumentów przed fałszerstwem, wyróżnia się przede wszystkim: znak wodny; użycie specjalnych farb i skomplikowanych grafik; włókna zabezpieczające i nitka zabezpieczająca; tło antykseryczne, czyli gęste, bardzo cienkie linie, które z reguły nie są wychwytywane przez urządzenia kserujące; specjalny papier światłoczuły, który ulega samozniszczeniu przy próbie skopiowania.

Co ważne, w przypadku ważnych dokumentów istotne jest nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie, przechowywanie czy przesyłanie, ale także niszczenie w przypadku, kiedy nie są już potrzebne. Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej niszczarki do dokumentów – tylko sprzęt najwyższej jakości zagwarantuje, że treść nie zostanie odtworzona, przez co informacje mogłyby dostać się w niepowołane ręce.