Jak zorganizować sprzątanie firmowego biura

Przestrzenie biurowe, użytkowane przez dużą liczbę pracowników, a często również klientów odwiedzających siedzibę firmy, wymagają regularnego sprzątania. Bardzo rzadko zatrudnia się już do tego celu osoby na etacie. Najczęściej zleca się utrzymywanie porządku pojedynczym osobom lub całym firmom sprzątającym.

Podczas podpisywania umowy należy przede wszystkim ustalić zakres i częstotliwość sprzątania. W większości przypadków wystarczy, by odbywało się ono raz lub dwa razy w tygodniu. W miejscach, gdzie często przebywają klienci, może to być konieczne nawet codziennie. Standardowe sprzątanie powinno obejmować wyrzucanie śmieci z koszy, wycieranie kurzu z biurek i szafek, odkurzanie i mycie podłóg. Doraźnie można zlecić mycie okien czy odśnieżanie.

Jeśli sprzątaniem będzie się zajmować osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, najlepiej podpisać z nią umowę o dzieło. Jeśli o porządek ma zadbać firma sprzątająca, najlepszym zabezpieczeniem będzie umowa o świadczenie usług outsourcingowych.