Decyzja o wzięciu kredytu w walucie obcej często związana jest z ryzykiem. Wiele osób popełnia błąd podpisując tego typu umowę na długoletni kredyt bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Odkąd kurs franka znacznie wzrósł, sytuacja osób, które wzięły kredyt we frankach pogarsza się. Mimo wielu obietnic i propozycji systemowego rozwiązania, które problemu, wciąż nie ma konkretnego projektu na pomoc tzw. frankowiczom.
Wiele osób, które zdecydowało się kilka lat temu na kredyt hipoteczny w walucie obcej uznało, że doradcy kredytowi, którzy wówczas niezwykle zachwalali ten rodzaj kredytu wiedzą, co mówią. Frank był wtedy jedną z najbardziej stabilnych walut i nikt nie spodziewał się, że sytuacja zmieni się tak dramatycznie. Ludzie zaufali bankom z nadzieją, że te nie zaproponują klientom produktu, którym mogliby zrobić sobie krzywdę. Niestety, rzeczywistość to zweryfikowała.
Dlatego też tzw. frankowicze poczuli się oszukani przez banki i ich doradców, którzy zachwalali, a nie ostrzegali przed sporym ryzykiem. Obecnie wiele osób decyduje się na dochodzenie swoich praw w sądzie. Adwokat ma wykazać, że to banki zawiniły i powinny wesprzeć kredytobiorców w ich trudnej sytuacji. Wielu z nich decyduje się także na pozew zbiorowy Frank szwajcarski okazał się nietrafionym wyborem.