DDGS – wartościowa karma dla zwierząt

Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych jest bardzo istotne. Dostarczanie im do organizmu wartościowych składników odżywczych sprawia, że osobniki są dorodne oraz cieszą się dobrym zdrowiem. Dziś wielu hodowców w diecie swych zwierząt uwzględnia DDGS kukurydziany. Czym się charakteryzuje ta karma oraz jakie posiada składniki odżywcze?

DDGS kukurydziany – istotne zalety

Z roku na rok produkt ten cieszy się coraz większą popularnością. Jest on nabywany przede wszystkim przez tych hodowców, którym zależy na prawidłowym odżywianiu zwierząt. Suszony wywar z kukurydzy powstaje z ziaren tej rośliny podczas produkcji etanolu.

Wykorzystywanie w rolnictwie suszonego wywaru kukurydzy jest bardzo korzystne. Dzięki temu zostaje w dużej mierze odciążone środowisko naturalne od produktów ubocznych, które to pochodzącą z przetwórstwa. Jest to dobry sposób na naturalną utylizację. To nie jedyna zaleta wykorzystania wywaru kukurydzianego w gospodarstwach rolniczych. Jest to bowiem bardzo wartościowy pokarm, który można wdrożyć do diety wielu zwierząt hodowlanych.

Ziarna kukurydzy a produkcja suszonego wywaru

W obecnym czasie pod względem produkcji bioetanolu kukurydza jest zaliczana do najwydajniejszych zbóż. Z jednej tony można wytworzyć aż 400 litrów etanolu, 320 kilogramów CO2 oraz ceną karmę dla zwierząt w postaci suszonego wywaru kukurydzianego.

Obecnie w ciągu roku w USA jest produkowane około 3,5 mln wywaru kukurydzianego, który to w 80 procentach jest wykorzystywany w żywieniu zwierząt.

W Polsce na rynku rolniczym produkt ten można znaleźć w poszczególnych mieszankach paszowych oraz jako cenny dla zdrowia wielu zwierząt substytut śrutu wysokobiałkowego. Suszony wywar z kukurydzy posiada znacznie wyższy udział składników pokarmowych w porównaniu z surowymi ziarnami tej rośliny.

Suszony wywar kukurydziany – cenna karma dla wielu zwierząt

Produkt ten jest powszechnie dostępny na rynku rolniczym i jest bardzo chętnie nabywany przez wielu świadomych hodowców, którzy dbają o prawidłowe żywienie swych zwierząt. Zawiera on w składzie:

  • białko
  • niacynę
  • witaminy z grupy B.

Suszony wywar kukurydziany jest także wartościowym źródłem składników mineralnych. Zawiera on:

  • związki fosforowe
  • siarkę
  • substancje biologicznie czynne
  • olej kukurydziany z zawartością kwasu linolowego

Suszony wywar kukurydziany jest polecany dla bydła drobiu oraz trzody chlewnej.

Wywar kukurydziany a witalność i zdrowie krów

DDGS zawiera w swoim składzie dużo białka, którego dostarczanie w odpowiednich proporcjach jest ważne w przypadku wysokowydajnych krów w okresie wczesnej laktacji. Nierozkładalne w żwaczu tych zwierząt białko przechodzi do poszczególnych odcinków układu pokarmowego w których to tworzą się aminokwasy wchłaniane następnie przez jelita.

Spożywanie przez bydło suchego wywaru kukurydzianego chroni je od wielu poważnych chorób metabolicznych. Z kolei w wytwarzanym mleku znacznie zwiększa się ilość tłuszczu oraz białka. Dzięki temu nabiał ten jest bardzo wartościowy.

Suszony wywar kukurydziany posiada w swoim składzie drożdże, co w dużym stopniu wpływa korzystnie na smak paszy. Dzięki temu jest ona bardzo chętnie spożywana przez zwierzęta.

Ta wartościowa karma jest również jest źródłem tłuszczu i włókna. Wdrożenie jej do diety zwierząt wpływa zatem pozytywnie na poprawę procesów trawiennych i wzrost kwasowości w jelitach. W przewodach pokarmowych zwierząt karmionych suchym wywarem kukurydzianym nie tworzą się bakterie chorobotwórcze. Karmę tę można częściowo lub całkowicie zastąpić każdą paszę treściwą oraz objętościową.